Як зупинити незаконну забудову?

Незаконні забудови — одна з найболючіших проблем жителів середніх та великих українських міст. Зневірені в ефективності будь-якого протесту проти дій забудовників, громадяни у кращому випадку звертаються за допомогою до громадських організацій чи політичних партій (які протестну енергію можуть використовувати у корисливих цілях), а в гіршому — просто безсило спостерігають за тим, як на місці дитячого майданчику чи скверу поряд з їхнім будинком виростає багатоповерхівка чи торговельно-розважальний монстр із заліза та бетону.

Отже, якщо поряд з вашим будинком поставили паркан та починають завозити будівельні матеріали, а вам це зовсім не до смаку, то вам потрібно:

Створити ініціативну групу. Зрозумійте, що самотужки ви нічого змінити не зможете. При цьому не варто очікувати, що сусіди з великим ентузіазмом сприймуть ваші ідеї — розчарування в громадянській активності, породжене безліччю продажних пікетів та «майданів», занадто велике. Тому на початку вас буде підтримувати лічена кількість однодумців. Проте ваш щонайменший успіх у боротьбі із забудовою одразу призведе до зростання числа активістів.

Перевірити законність будівництва. Згідно зі статтею 376 Цивільного кодексу України, будівництво є законним лише за наступних умов: воно здійснюється на спеціально відведеній для цього ділянці, має всі необхідні дозволи, проходить у цілковитій відповідності з проектом і без порушення стандартних будівельних норм і правил та за умови позитивного вердикту громадських слухань. У Законі України "Про планування і забудову територій", ст. 23 написано: "Планування окремої земельної ділянки, побудова на ньому будинків і споруд власниками або користувачами здійснюється з урахуванням інтересів інших власників або користувачів земельних ділянок, будинків і споруд”. Недотримання будь-якої з цих вимог призводить до оголошення будівництва самочинним, після чого воно підлягає знесенню за рахунок забудовника. Звертатися необхідно до місцевої адміністрації та управління державного архітектурно-будівельного контролю (гаряча лінія: 0-800-210-011). У разі істотного відхилення від проекту, яке порушує суспільні інтереси, суд за позовом відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування може змусити забудовника провести перебудову. Позивачами у такій справі можуть бути лише вищезазначені органи. Звідси порада: з самого початку боротьби проінформуйте про неї місцеву владу, наприклад, написавши листа і підкріпивши його якомога більшою кількістю підписів місцевих жителів.

У будь-якому разі вам необхідно буде розширювати коло учасників протесту. Для цього знаходьте своїх «колег по нещастю» в інших районах міста, проводьте збори, обмінюйтесь досвідом. Розширення числа активістів неодмінно породить проблему лідерства. Але практика свідчить, що антизабудовні кампанії є більш ефективними, коли не мають конкретних лідерів, яких можна підкупити чи іншим чином нейтралізувати. Обмежтеся колом взаємозамінних координаторів, але всі важливі рішення ухвалюйте винятково загальними зборами.

Низовий рух, який стрімко розширюється, неодмінно приверне увагу громадських організацій та (особливо!) політичних партій. Так чи інакше вони будуть намагатися використати вас у своїх цілях. Вам важливо цього не допустити, натомість зробити те саме з ними. Партії та організації часто володіють вкрай необхідними для вас ресурсами, насамперед організаційними, і можуть бути корисними. Але в будь-якому разі співпрацюйте з ними обережно і одразу припиняйте співпрацю, якщо помічаєте з їхнього боку відвертий піар. Конфіденційною інформацією намагайтеся особливо не ділитися — немає жодної гарантії, що за певну винагороду від забудовника вони елементарно не «здадуть» йому всі дані.

Час грає на вашу користь. Будь-яке затягування процесу забудови — вам на руку. В умовах економічної кризи та жорсткої конкуренції забудовник не зможе дозволити довгий простій якогось об’єкту, до якого ви його змушуєте, і йому доведеться відступити.